Akkök Holding

Temelleri 1952 yılında merhum Raif Dinçkök tarafından atılan Akkök Holding, 67 yıllık birikimiyle Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasındadır. Kimya, gayrimenkul ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren Holding bünyesinde, biri yurt dışında olmak üzere 19 ticaret ve sanayi şirketi ile 19 üretim tesisi bulunmaktadır. Yer aldığı sektörlerde yurt dışı piyasalarını yakından izleyen Akkök Holding, tüm şirketleriyle birlikte küresel rekabet koşullarını yakalamayı ve dünya standartlarına ulaşmayı hedeflemektedir.

Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş., 1968 yılında Türkiye’nin akrilik elyaf ihtiyacını karşılamak üzere Yalova’da kurulmuş ve 1971 yılında 5.000 ton/yıl kapasiteyle üretime başlamıştır. Yıllar içerisinde, yaptığı yatırımlar ve geliştirdiği yeniliklerle dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi haline gelen Aksa Akrilik, bugün 5 kıtada, 50’den fazla ülkede 300’e yakın müşterisi bulunan bir dünya devidir. 1.200’den fazla çalışana sahip olan Aksa, 502 bin m2 alanı ve 330.000 ton/yıl kapasitesi ile de dünyadaki en büyük, Türkiye’deki ise tek akrilik elyaf üreticisidir. Yenilikçi yaklaşımıyla yeni ve özel ürün portföyünü her geçen yıl artıran ve tekstil elyafların haricinde, 2001 yılında outdoor elyaf üretimine başlayan Aksa, flock tow, homopolimer, filament iplik ve güç tutuşur elyaf ürünleriyle de iddiasını her geçen gün artırmaktadır.

DowAksa, 2012 yılında hammaddesi karbon elyaf olan global kompozit sektörüne geniş bir ürün yelpazesi ve teknik hizmet sunmak hedefiyle Dow Chemical Company ve Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş.’nin ortak girişimi olarak kurulmuştur. Aksa’nın büyümeye müsait bir ortam sağlayan altyapısı ile Dow’ın reçine konusunda bilgi ve deneyimi sayesinde, DowAksa bugün karbon elyaf ve karbon elyaf ara malzemeler üretiminde liderliğe oynayan en güçlü şirketler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda DowAksa, karbon elyaf sektöründe faaliyet gösteren ilk ve tek Türk firmasıdır. DowAksa, enerji, ulaşım, savunma ve alt yapı sektörleri başta olmak üzere endüstriyel sektörlere entegre karbon elyaf kompozit çözümleri sağlar. Türkiye’nin öncü kimyasal madde üreticisi Ak-Kim, 1977’de Yalova’da kurulmuş ve geçmiş 42 yıl içerisinde çok farklı alanlarda üretim faaliyetlerini genişletmiştir. Klor-alkali ve türevleri, peroksitler, metilaminler, persülfatlar, bisülfitler, tekstil yardımcı maddeleri, kağıt ve su arıtma kimyasalları, beton katkı maddeleri ve plastik katkılarını kapsayan geniş ürün yelpazesi, altı kıtaya ihracatıyla müşterilerine hizmet veren bir kimya şirketidir.

Temel kimyasallar ve performans kimyasallarında birçok üründe pazar lideri olan şirket; temizlik, kimya, tekstil, kâğıt, su arıtma, gıda, metal, zirai ilaç, enerji, yapı, maden, plastik ve inşaat sektörlerine hizmet verir. İştirakleriyle birlikte 1.000’e yakın personeli olan ve 6 farklı lokasyonda üretim yapan; farklı sektörlere yönelik çeşitli ürünler sunan yapısıyla kimya sektöründe özel bir yere sahiptir.

1979 yılında kurulan Akcoat; emaye, seramik, yapışmaz dekoratif kaplamalar, pigment ve cam olmak üzere 5 ana ürün grubuyla, dünyanın lider kimyasal kaplama malzemeleri üreticisidir. Akcoat; beyaz eşya, mutfak araç gereçleri, fırın, seramik ve cam endüstrisine değer katan global markaların çözüm ortağıdır. Akkök Holding şirketler grubu çatısı altında yer alan Akcoat, aynı zamanda Türkiye’nin lider kimya şirketi Akkim’in iştiraki olarak faaliyetlerini bu sorumluluk bilinciyle sürdürmekte ve genişletmektedir. Temel kimyasallar ve performans kimyasalları gibi birçok üründe pazar lideri olan Akkim; temizlik, kimya, tekstil, kâğıt, su arıtma, gıda, metal, zirai ilaç, enerji, yapı, maden, plastik ve inşaat sektörlerinin yanı sıra temel kimyasallar ve performans kimyasallarında da birçok ürünüyle pazar lideri konumundadır. Türkiye ve İspanya’daki fabrikasının yanı sıra ABD ve Çin’de faaliyet gösteren ofisleri ve 6 kıtada 60 ülkeye gerçekleştirdiği ihracatının getirisi olan, küresel ticari ağı sayesinde Akcoat, faaliyet gösterdiği sektörlerin ihtiyaç ve trendlerini proaktif şekilde ve gelişmiş verimlilikle tam destek olmaktadır.

Akkök Holding’in gayrimenkul sektöründeki şirketlerinden Akiş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., faaliyet gösterdiği bölgelerde yaşam kalitesini yükselten projeler hayata geçirmektedir. Şirket, Akbatı Alışveriş Merkezi ile Akasya projelerini başarıyla yürütmekte, alışveriş merkezi yatırımlarına alternatif olarak Bağdat Caddesi üzerinde cadde mağazacılığı projeleri bulunmaktadır. Akiş GYO, cadde mağazacılığındaki ilk işbirliğini Uşaklıgil Apartmanı için Beymen ile yapmış, mağaza Eylül 2017 itibarıyla ziyaretçileriyle buluşmuştur. 2018 yılı içerisinde de İngiltere’de geliştirilen bir konut projesine yaptığı yatırım ile ilk yurt dışı atılımını gerçekleştirmiştir. Akiş GYO, dünyanın en büyük kurumsal sürdürülebilirlik inisiyatifi olan UN Global Compact katılımcısı olmak üzere gerekli başvuruları 2019 yılında tamamlamıştır.

2014 yılında Akasya’da 10 bin m2’lik alanda kurulan KidZania, 22 ülkede 29 şehirde faaliyet gösteren çocuklar ülkesidir. KidZania İstanbul, çocuklu ailelere eğlenirken öğrenme hizmeti sunar. Bankası, süpermarketi, itfaiyesi, hastanesi, deprem simülasyon merkezi, kuryesi, stadyumu, sokakları ve meydanı ile 67 farklı aktivite alanında 120’den fazla role sahip gerçek bir şehirdir. KidZania İstanbul, 0-14 yaş arası çocukların meslekleri deneyimledikleri, akranlarıyla sosyalleştikleri, finansal okuryazarlıktan sosyal becerilere kadar birçok alanda yetkinliklerini artırdıkları özel bir yerdir. KidZania, çocukların sorumluluk, saygı, yardımlaşma, uyum, özgüven, farkındalık ve hoşgörü gibi değerlerinin gelişmesine destek olur.

Akmerkez ise, 1993 yılından bu yana bünyesinde yer alan seçkin markalar, alışveriş, eğlence ve yeme-içme alanlarıyla, hem keyifli deneyimlerin adresi, hem de kentin gözde buluşma noktalarından biri olmuştur. Şehrin sosyal yaşamına dinamizm katan Akmerkez, kentte sürdürülebilir bir yaşamın mümkün olduğunu ispatlayan ödüllü projesi “Terasta Tarım” ve güncel ihtiyaçlara göre yenilediği Easy Point bünyesinde verdiği THY Miniport, click&collect, alışveriş teslimat, vestiyer ve emanet gibi hizmetlerle misafirlerin hayatına değer katmaya devam etmektedir. 2019 yılı içerisinde misafirleriyle buluşturduğu Kids Zone ve Anne&Çocuk Buluşma Merkezi ile hem ebeveynlere, hem de çocuklara yıl boyunca, eğlenme, dinlenme ve sosyalleşme alanı sunmaktadır. Uluslararası Alışveriş Konseyi (ICSC) tarafından 1995 yılında Avrupa’nın, 1996 yılında ise Dünyanın En iyi Alışveriş Merkezi ödüllerine layık görülerek, bir ilke imza atan Akmerkez, yaşama değer katan projeleriyle kendini sürekli geliştirmektedir.

1989’da, Akkök Şirketler Grubu’nda otoprodüktör grubu statüsünde faaliyetlerine başlayan Akenerji, 2005’ten itibaren serbest elektrik üretim şirketi olarak sektördeki varlığını sürdürmektedir. Akkök Holding ile CEZ Group’un %50-%50 stratejik ortaklığındaki şirket, toplam 1.224 MW kurulu güce sahiptir.

Akkök Holding ve Avrupa’nın en büyük 10 enerji şirketi arasında gösterilen CEZ Group’un stratejik ortaklığındaki Sepaş Enerji, Türkiye’nin 21 Görevli Tedarik şirketinden biridir. Sepaş Enerji; Bolu, Düzce, Sakarya ve Kocaeli başta olmak üzere tüm Türkiye’de 1,7 milyon tüketiciye elektrik tedarik hizmeti vermektedir.

Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ) ise, Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce illerinde 1,9 milyon tüketiciye enerji dağıtım hizmeti vermektedir. Faaliyetlerini, sayısı 33’e varan operasyon merkezi ve toplamda 22 Müşteri Hizmetleri Merkezi üzerinden yürüten SEDAŞ’ın, 2019 yılsonu itibarıyla Doğu Marmara’yı kapsayan faaliyet bölgesindeki 4 ilde, dağıtılan toplam elektrik miktarı 9,5 milyar kWh’tir.

Aktek, 2007 yılında Akkök grubu başta olmak üzere tüm müşterilerine bilgi teknolojileri alanında katma değer sağlayarak yol göstermek, fizibiliteler yapmak, projelendirmek ve bu projeleri uygun ekonomik maliyetlerle hayata geçirmelerine yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Aktek, “Bilişim 500” listesindeki araştırmaya göre 2018 yılında 134. sırada, Sistem Entegratörü Hizmet sıralamasında ise 12. sırada yerini almıştır.